Pro mnoho z nás je péče o nehty velmi důležitá. Nechceme se potýkat s problémy, které plynou z jemných a měkkých nehtů. Jakákoliv změna nehtu (změna barvy, pigmentové skvrny či zabarvení) může dosti vypovídat o vašem zdravotním stavu.

BÍLÉ ODBARVENÍ

Bílé odbarvení se může objevit po celé ploše nehtu, či pouze na některých místech (takzvané bílé skrvny). V prvním případě může stav značit vitiligo. Může se také jednat o znak nemoci jako psoriasis, srdeční poruchy či rakoviny či zkrátka nedostatku vápníku a proteinů. Vitiligo je případem trochu odlišným, jelikož má co dočinění s nějakým zraněním nehtu.

BÍLÉ ODBARVENÍ

Nejčastějším důvodem vzniku žlutých nehtů je přespřílišné používání červeného laku na nehty bez aplikace základu (který by vstřebal barvu), což má za následek to, že barvu vstřebává nehet. Dále může být příčinou kouření cigaret. Dále mohou žluté nehty poukazovat na nemoci jako hepatitis typu A či B, plísně či psoriasis. Stav ale může být spojen s užíváním některých léčiv.

HNĚDÉ ODBARVENÍ

Stejně jak již bylo zmíněno u bílého odbarvení, i toto odbarvení může být způsobeno některými léčivy. Hnědé tečky na nehtech mohou být spojeny s nemocemi štítné žlázy, anémií či nedostatkem živin.

ZELENÉ ODBARVENÍ

Zelené nehty jsou nejčastěji známkou plísňové infekce. Také je může způsobovat bakteriální infekce či příliš častý kontakt s rozpouštědly.

ŠEDO MODRÉ ODBARVENÍ

šedo-modré zabarvení by se němělo přehlížet jako „modrák“. Může být způsobeno otravou stříbrem, léčivy čimetabolickou poruchou nebo problémy s cévami..

ČERNÉ/TMAVÉ ODBARVENÍ

Černé tečky na nehtu jsou většinou způsobeny takzvanými „modráky“. Dalšími důvody mohou být léčiva či jiné chemické substance. Pokud se ovšem „modrák“ nepohybuje tak, jak by měl, může se jednat o maligní melanom

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *